پویان، مدیر خانه زیست

در یكی از شب های دی ماه دو سال پیش، در حالی كه مشغول چك كردن ایمیل هام بودم، با ایمیلی از طرف آقای دكتر عارف از دانشگاه هاروارد مواجه شدم كه بسیار برام جالب بود! پس از تماس تلفنی با آقای دكتر عارف متوجه شدم كه ایشون در فكر ترجمه و چاپ كتابی هستند كه در امریكا بسیار سر و صدا كرده بود! نویسنده كتاب، دوست و همكارشون بود و كتاب هم توانسته بود جوایز معتبری رو نصیب خودش بكنه.

دكتر عارف در اون مكالمه تلفنی تأكید داشتند كه زمان چاپ این كتاب همین حالاست و فرمودند با بررسی پرونده بیمارانی كه در این سال ها از ایران براشون رفته متوجه شدند كه اطلاعات عمومی مردم در زمینه سرطان بسیار پایین هست و حتی مسیرهای درمانی كه برای عبور از این بیماری انتخاب می شود نیز در برخی از موارد مورد سوال هست. ایشون گفتند كه با مشكلات نشر در ایران كاملاً آشنا هستند ولی باز هم تأكید داشتند كه چون كشور با افزایش معنی دار بیماران سرطانی روبروست، كتاب باید در همین زمان در اختیار مردم قرار بگیره!

وقتی من اصرار و اشتیاق دكتر عارف رو دیدم بهشون عرض كردم؛ آقای دكتر،‌ وقتی كه شما از اونجا به ما و مردم در ایران فكر می‌كنید، ما هم در خانه زیست شناسی، این كتاب رو به عنوان یك رسالت بهش نگاه می كنیم...

این بود كه بنده بدون اینكه این كتاب رو ببینم به آقای دكتر عارف اطمینان دادم كه در خدمت شون هستیم. وقتی كار ترجمه تمام شد و كتاب برای بازخوانی و ویرایش در اختیار من قرار گرفت و من كتاب رو به طور كامل خوندم، تازه متوجه اصرار اون روز دكتر عارف شدم!! كتاب بی نظیر بود! كتاب، ترویج یك فرهنگ بود! فرهنگی كه در كشور ما متأسفانه، خیلی پررنگ نبود!

در پایانِ خواندن دوباره و دوباره كتاب تصمیم گرفتم شیوه توزیع و نشر كتاب رو جوری انتخاب كنم كه در كوتاه مدتی تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه این كتاب را بخوانند.

خیلی ها باید این كتاب را بخوانند، اما همه دانشجویان و همه دبیران، در زمره اولین گروه های هدف هستند. دلیل این موضوع هم كاملا واضح است؛ تأثیرگذاری وسیع این دو قشر در سطح جامعه.

در قدم اول، خانه زیست شناسی قصد دارد تا با كمك مردم دانش دوست كشور، 500 هزار نفر را در كل كشور تحت پوشش قرار دهد. این اتفاق در حقیقت یك رزمایش بزرگ فرهنگی است كه در حوزه سلامت كشور در حال اتفاق افتادن است! دوست داریم تمام افرادی كه در جریان این طرح وسیع و سراسری قرار می‌گیرند دیگران را هم نسبت به شركت در این كار متفاوت تشویق كنند.

خانه زیست شناسی طی سابقه حدود 15 ساله خود، كتابهای زیادی را چاپ و روانه بازار نموده است كه بسیاری از آنها برنده جوایز ارزشمند چون كتاب سال، كتاب فصل و ... شده اند. حتی به خاطر چاپ چنین كتابهایی، عنوان ناشر برتر را هم در سال 92 كسب كرده است. اما امروز كه به چاپ كتاب امپراتور بیماری ها نگاه می كنم،‌ با افتخار اعلام می كنم كه خانه زیست شناسی به خاطر معرفی چنین كتاب ارزشمندی به جامعه، به خود می بالد...