کتاب امپراتور بیماری ها

كتاب «سرطان؛ امپراتور بیماری‌ها» در سال 2010 توسط نویسنده‌ای چیره‌دست به‌نام دکتر سیدهارتا موکرجی نوشته شده است. او در زمان نگارش کتاب، پزشک و متخصص سرطان خون در موسسه دانا- فاربر و بیمارستان مرکزی ماساچوست دانشگاه هاروارد بوده و در حال حاضر دانشیار دانشگاه کلمبیا در نیویورک است.

موکرجی در اين كتاب تاریخ سرطان را از ۴۶۰۰ سال قبل در مصر شروع می‌کند. پزشکان آن دوره، به‌ويژه پزشكان يونانی، كه به مباحث مکانیک سیالات تسلط داشته‌اند، سرطان را ناشی از عدم تعادل سيالات بدن می‌دانستند. بر اساس گفته‌هاي این کتاب، سرطان تا ۲۰۰۰ سال، حضوری خاموش در تاريخ داشته تا اينكه مورخ یونانی، هرودوت، از آتوسا ملكة ايران، دختر کوروش كبير و همسر داریوش نام می‌برد که در سینه خود یک توده دردناك را حس می‌کند. این توده توسط خدمتکار یونانی آتوسا جراحی شده و بیرون آورده می‌شود؛ عملی که ظاهراً به‌طور موقت موفقیت‌آمیز بوده است.

موکرجی در این کتاب تاریخچه روش‌های موجود در مواجهه با سرطان را به‌خوبی شرح می‌دهد؛ روش‌هایی که شامل جراحی و مشکلاتش مثل بی‌هوشی، عفونت، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و درمان‌های هدفمند می‌شوند. در این کتاب، پدیده سرطان، عوامل سرطان‌زا، معاینه، درمان، پیشگیری، پیش‌آگهی و بسیاری از مباحث مرتبط با سرطان و تاریخ آن به زبان ساده و در عین حال دقیق و مستند شرح داده می‌شود.

كتاب متفاوت و بي‌نظير «سرطان؛ امپراتور بيماري‌ها» از زمان چاپ تا به امروز، جوايز ارزشمند و معتبری را به‌ خود اختصاص داده است كه از ميان آن‌ها مي‌توان جايزه معروف و معتبر «پوليتزر» و جايزه ادبي «پن» در سال 2011 و جايزه كتاب برتر گاردين در سال 2011 را نام برد. اين كتاب همچنين پرفروش‌ترين كتاب سال 2010 نشريه نيويورك تايمز بوده و از طرف نيويورك تايمز، اپراگزين، تايم، انترتين‌منت ويكلي و سان‌فرانسيسكو كرونيكل عنوان يكي از ده كتاب برتر سال 2010 را دريافت كرده است.

اين كتاب در سال 2013 به‌عنوان يكي از 100 كتاب تأثيرگذارِ جهان در 100 سال اخير انتخاب شده است. سرانجام اين نويسنده خوش‌ذوق بيوگرافی سرطان را با شبيه‌سازی زيبای «مبارزه آتوسا» به پايان می‌برد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید